DNS (Domain Name Service) - служба доменних імен. Здійснює перетворення символьного доменного імені в числовий IP-адресу. Побудована на принципі розподіленого адміністрування (делегування повноважень), коли кожен комп'ютер або сам "знає" відповідь на питання, чи "знає", в якому напрямку передати даний запит. Система замкнута і якщо запитана інформація є на якому комп'ютері, вона буде знайдена і передана клієнту. У разі, якщо питання не має відповіді, клієнт отримує повідомлення про неможливість отримання відповіді на запитання.
DNS (Domain Name System) - система доменних імен. Текстова система адресації в Інтернеті, що зіставляє ім'я домену та числової IP-адресу.
Аккаунт - дослівно "обліковий запис". Аккаунт. Опис користувача, яке зберігається на компьютеере. Зазвичай включає ім'я користувача в системі, справжнє ім'я, пароль, права користувача, ім'я домашнього каталогу (якщо такий є).
DNS-сервер (Domain Name Server) - сервер доменних імен, у завдання якого входить перетворення текстових доменних імен в IP-адреси.
FTP (File Transfer Protocol) - протокол передачі файлів з сімейства TCP / IP, який би можливість знайти, отримати або відправити файли через Інтернет з одного комп'ютера на інший. Як правило, використовується при передачі файлів великого об'єму.
IP (Internet Protoсol) - протокол, що забезпечує доставку даних у вигляді пакетів, забезпечених IP-адресою.
IP-адреса - числовий ідентифікатор, який присвоюється кожному комп'ютеру (хосту), підключеного до Інтернету. IP-адреса складається з адреси мережі й адреси даного хоста в цій мережі і являє собою чотири десяткових числа (від 0 до 255), розділених крапкою. Наприклад: 217.174.97.59.
ISP (Internet Service Provider) - постачальник доступу до Інтернет. Провайдер є посередником між користувачами і телекомунікаційним обладнанням, необхідним для доступу до різних лініях зв'язку (телефонні кабелі, волоконно-оптичні кабелі, супутникові канали). При укладанні договору, провайдер надає доступ до різних сервісів Інтернет. Послуги провайдера, як правило, є платними.
Spam - незапитуваної і небажані повідомлення, що приходять по електронній пошті. Як правило, розсилка проводиться одночасно по безлічі адрес з метою реклами товарів і послуг.
TCP (Transmission Control Protocol) - протокол, що забезпечує доставку пакетів даних за призначенням і їх прийом в тому ж порядку, в якому відбувалася їх відправка.
TCP / IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) - набір протоколів для управління обмінами даних між комп'ютерами, що входять в Інтернет.
Аліас - alias, синонім мережевого імені, адреси, URL. Якщо два зовні різних адреси вказують на один і той же документ, то ці адреси - аліаси.
Веб-майстер - людина, що займається розробкою, виробництвом і оформленням Web-сторінок. Web-майстру необхідні комплекс знань з Internet-технологій і навички художника-оформлювача (композиція, дизайн). Іноді пишуть веб-майстер.
Веб-хостинг - (англ. web-hosting, collocation, синонім - хостинг) Хостинг - розміщення чужого веб-сайту на своєму веб-сервері або чужого веб-сервера на своїй "майданчику", тобто надання підключення до інтернету та обслуговування.
Віртуальний сервер - прийом, використовуваний для розміщення інформації в WWW, без необхідності організації та підтримки власного Web-сервера і постійного підключення до Internet. У цьому випадку створена Вами інформація розміщується (безкоштовно або за певну плату) на вже існуючому Web-сервері провайдера або якого-небудь третьої особи. Віртуальний сервер може мати доменне ім'я. На одному комп'ютері можна розмістити безліч віртуальних серверів. Таке рішення виявляється в десятки-сотні разів дешевше за відсутності постійного підключення до Internet, ніж оплата за постійне підключення. Географічний домен - група доменних імен, об'єднаних за геграфических ознакою. Наприклад, імена wnet.ua, djmix.com.ua належать домену "ua", яким розпоряджаються українські провайдери інтернет.
Демон (daemon) - службова програма системи Unix, яка постійно активна і не має інтерфейсу. Користувач цієї програми цю програму зазвичай не бачить і помічає тільки результати її реботи.
Доменне ім'я (доменну адресу) - унікальний текстовий ідентифікатор комп'ютера (хоста), підключеного до Інтернет. Складається з слів, написаних латинськими літерами і розділених крапками. Прогалин та інших знаків пунктуації в доменних іменах немає. Кожному доменному імені відповідає певний IP-адреса або декілька IP-адрес. Доменні імена є складовою частиною URL, що вказують на конкретні web-сторінки. Доменні імена перетворюються в IP-адреси службою DNS. Система доменних імен створена для зручності користувачів, яким легше запам'ятати доменну адресу, ніж числові значення IP-адрес.
Канал - канал зв'язку кінцевої продуктивності (швидкості) між двома вузлами мережі. Кодування (Encoding) - відповідність між символами (мова людей) і числами (мова комп'ютерів). Одні й ті ж числа можна перетворити на символи різних алфавітів. Щоб змінити правило перетворення цифри в букви, виберіть у меню Вигляд Internet Explorer пункт Вигляд кодування. В Internet найбільш використовувані наступні кодування російського алфавіту КОИ8-Р і Win1251.
Комутація пакетів - процес пересилання пакетів по мережі, що дозволяє використовувати альтернативні маршрути в разі несправності одного з мережевих з'єднань.
Локальний - що відноситься до тієї ж мережі. Найближчий сусід, з яким можна зв'язатися без маршрутизатора.
Маршрутизатор (Router) - пристрій, що забезпечує оптимальну передачу комутаційних пакетів від сервера до сервера в кінцевий пункт призначення. Подорожуючи від клієнта до сервера і назад, дані проходять через безліч маршрутизаторів. Кожен з них переглядає заголовок пакета і визначає його оптимальний шлях і здійснює його пересилку. Таким чином, маршрутизатори виконують у Інтернет роль регулювальників руху потоків даних.
Маршрутизація - вибіркове напрям IP-пакетів з одного каналу в інший відповідно c IP-адресою призначення пакета. Її наявність - ознака глобальної мережі. Маршрутизацію виконують вузли (маршрутизатори) мережі. Т.к. перенаправлення вибіркове, то не всі пакети, що передаються по одному каналу потрапляють в інший. Маршрутизація може бути організована як апаратно (маршрутизатори Cisco), так і програмно (ОС UNIX, Windows NT).
Модем (MODulator-DEModulator) - інтерфейс кінцевого користувача комп'ютера, що дозволяє виконувати передачу цифрових даних за допомогою аналогових систем, наприклад, телефонних ліній. Електронний пристрій, який під'єднується до комп'ютера і пов'язує його з іншими комп'ютерами.
Номер порту - на одному комп'ютері можна запустити кілька програм, які вміють спілкуватися через мережу. Щоб розрізняти ці програми, кожній з них при запуску присвоюється особистий номер порту. Іноді номер порту виписують в URL після імені комп'ютера.
Пакет - базова одиниця даних в Internet. Повідомлення, пересилається по мережі, розбивається на пакети, кожен із яких постачається адресою та іншою необхідною інформацією (зокрема, кодами перевірки на наявність помилок). Протоколи TCP / IP забезпечують належну збірку пакетів в місці отримання.
Пакетний протокол - повідомлення, пересилається по мережі, розбивається на пакети, кожен із яких постачається адресою та іншою необхідною інформацією (зокрема, кодами перевірки на наявність помилок). Протоколи TCP / IP забезпечують належну збірку пакетів в місці отримання. Пакетний протокол - правила розбиття, пересилання і збірки повідомлення.
Пінг - (від англ. Ping - "перестукуватися") - переслати іншого комп'ютера сигнал через мережу і дочекатися відповідного сигналу. Зазвичай це робиться для перевірки зв'язку. Пінговка - (від "ping") - вимірювання часу проходження пакетів між Вашим і цікавлять Вас комп'ютером мережі (здійснюється командою ping). Дозволяє встановити відповідність між доменним та IP-адресою будь-якого пристрою мережі.
Порт (фізичний) - роз'єм, призначений для підключення до комп'ютера різних пристроїв. Якщо ви подивитеся на задню стінку системного блоку, то побачите роз'єми. Це і є порти.
Порт (програмний) - на одному комп'ютері можна запустити кілька програм, які вміють спілкуватися через мережу. Щоб розрізняти ці програми, кожній з них при запуску присвоюється особистий номер порту. Іноді номер порту виписують в URL після імені комп'ютера.
Постмастер (Postmaster) - персона, з якою звертаються сторонні абоненти для отримання інформації про даному вузлі. У тому числі в його функції входить дача вказівок користувачам.
Поштова адреса - ідентифікатор поштової скриньки користувача. Утворюється з імені користувача і доменного імені поштового сервера, розділених символом @ (комерційна "пов"). Наприклад: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її., Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.. У інтранет-мережах організацій реєстрація поштової адреси виконується системним адміністратором, на безкоштовних поштових серверах - самими користувачами.
Поштовий сервер - сервер, що забезпечує прийом-передачу і маршрутизацію персональних електронних листів користувачів. Організація поштового сервера вимагає установки на комп'ютер відповідного програмного забезпечення, наприклад, Mdaemon. Електронна пошта є основним засобом спілкування в Інтернет.
Проксі - проміжний, веб-сервер, використовуваний як посередник між браузером і кінцевим веб-сервером. Основна причина використання проксі-сервера - економія обсягу передачі інформації і збільшення швидкості доступу за рахунок кешування (див. Кеш). Наприклад, якщо більшість співробітників компанії часто користуються одним і тим же веб-сервером, що містить актуальний курс валют, то сторінки такого сервера збережуться в проксі і, таким чином, будуть запитані з оригінального сервера всього один раз. Другою причиною використання проксі-сервера може бути економія IP-адрес - при використанні проксі компанії потрібен всього один публічний IP-адресу. Реєстрація доменної адреси - внесення імені та відповідного йому IP-адреси в базу даних DNS-сервера. Реєстрація в доменах верхнього рівня зазвичай платна. Реєстрація сервера на пошуковій системі - безкоштовна процедура внесення адреси сервера в базу даних індексованих серверів пошукової системи. Якщо Ви хочете, щоб з інформацією, вміщеній на Ваших сайтах познайомилося достатню кількість користувачів мережі, необхідно зареєструвати URL рекламованого сервера на пошуковій системі. Для проведення реєстрації досить клацнути по посиланню Додати URL / Add URL на першій сторінці пошукової системи.
Світч - (від англійського switch - комутатор) - пристрій для з'єднання комп'ютерів в локальну мережу. У такій мережі можлива попарно комунікація комп'ютерів, і одночасне існування декількох потоків даних. Відрізняється від мережі побудованої за допомогою хаба. Сервер - комп'ютер, який надає свої ресурси іншим комп'ютерам мережі, або програма, яка обслуговує запити на доступ до ресурсів свого комп'ютера.
Сесія - сеанс роботи користувача, коли кожна взаємодія з сервером супроводжується передачею тимчасового пароля (номери сесії). Зазвичай сесії створюються для роботи з секретними даними - електронною поштою, файлами, банківськими рахунками. Зазвичай сесія вважається завершеною, якщо від користувача не було звернень на протязі 15-20 хвилин.
Мережевий трафік - рух даних в комп'ютерній мережі. Іноді тим же словом позначають опис руху даних.
Мережа - система взаємодіючих елементів, пов'язаних між собою по виділених або комутованих лініях для забезпечення локальної або віддаленої зв'язку (голосовий, візуальної, обміну даними і т.п.) і для обміну відомостями між користувачами, що мають спільні інтереси. Комп'ютерна мережа - комунікаційна система, що з'єднує два або більше комп'ютера. При написанні з великої літери означає глобальну мережу, як правило Internet.
Мережа загального доступу (Public Data Network) - термін застосовується для позначення мереж, за допомогою яких за місцевим телефонним номером можна отримати доступ до послуг комп'ютерів в різних містах; для передачі даних усередині мереж використовуються протоколи X.25.
Сисадмін (system administrator, системний адміністратор, sysadmin) - співробітник, який відповідає за адекватну роботу комп'ютерів і мереж. Сисадміни встановлюють права доступу до різних ресурсів внутрішньої мережі (принтерів, сканерів та т.п.) і до інтернету, а також правила роботи з ними. На системному адміністраторові лежить завдання забезпечення інформаційної безпеки компанії.
Топологія мережі - "топологія мережі" характеризує фізичне розташування комп'ютерів, кабелів та інших компонентів мережі. Кожна топологія накладає певні умови. Для кожної з них необхідно не тільки вибирати тип кабелю, але і спосіб їх прокладання. Різні топології також вимагає певного способу взаємодії комп'ютерів в мережі.
Базові топології:
шина (bus);
зірка (star);
кільце (ring);
Якщо комп'ютери підключені уздовж одного кабелю (сегмента (segment)), топологія називається шиною.
Якщо комп'ютери підключені до сегментів, що походить із однієї точки, або концентратора, то така топологія називається зіркою.
Якщо кабель, до якого підключені комп'ютери, замкнутий в кільце, така топологія називається кільце.
На практиці зустрічаються більш складні комбінації вищенаведених найпростіших топологій. Трасування маршрутизації - процедура отримання інформації про маршрутизаторах (вузлах), через які проходять пакети до цікавить Вас комп'ютера (здійснюється командою tracert). Дозволяє виявити помилки маршрутизації, наприклад, "зациклення" - передачу пакетів від хоста до хосту по кільцю.
Трафік - потік інформації / кількість інформації, що пройшло через канал зв'язку.
Файрвол (firewall, брандмауер) - жаргонний термін, що став популярним у мережевих адміністраторів, завдяки книзі "Брандмауери і безпека в Internet". В автомобільній промисловості брандмауером називають пристрій, що запобігає поширення полум'я в пасажирський салон у випадку пожежі у відсіку двигуна. Відповідно брандмауери в мережах служать для запобігання несанкціонованого доступу ззовні. Основний принцип роботи файрволу полягає в явному визначенні того, які ресурси корпоративної мережі можуть надаватися зовні. У граничному випадку всіма ресурсами можна користуватися тільки зсередини корпоративної мережі.
Фільтри - інструкції для поштового клієнта. Їх призначення - автоматичне сортування повідомлень. Включають в себе:
1. Правило відбору повідомлень
2. Дія з відібраними повідомленнями.
Фільтри іноді називають правилами для повідомлень.
Флуд - (від англ. Flood - повінь) - у застосуванні до Інтернет цей термін означає переповнення мережі подорожуючими пакетами інформації (фрагментами файлів, запитами і т.д.). Flood - один із способів вивести з ладу сервер: він не впорається з потоком запитів і зупиниться або навіть вийде з ладу. Варіант такої атаки - численні спроби увійти на сервер. Нехай навіть ці спроби безуспішні, але їх кількість може зіграти фатальну роль.
Хаб - (від англ. Hub) - пристрій, для з'єднання комп'ютерів в локальну мережу. Часто поєднується з підсилювачем сигналу. Має вигляд коробки, з кількома роз'ємами. Спілкування компьбтеров, з'єднаних за допомогою хаба проходить за принципом "один передає - всі слухають".
Хостинг - (англ. web-hosting, collocation, синонім - веб-хостинг) - розміщення чужого веб-сайту на своєму веб-сервері або чужого веб-сервера на своїй "майданчику", тобто надання підключення до інтернету та обслуговування. Як правило, попит на розміщення сайтів значно більше, ніж на розміщення серверів, оскільки останнє потрібно тільки для досить великих сайтів. Крім того, хостингами називають самі майданчики або сервера, що надають цю послугу.
Числові (ip) адреси - унікальне 4-байтовое число. Номер комп'ютера в мережі Інтернет. Адреса IP містить два компоненти: номер вузла і номер мережі. Зазвичай IP-адреса записують як чотири розділених крапками числа. В інтернеті можна звернутися до будь-якого підключеного комп'ютера, використовуючи IP адресу. Відповідно до IP-адресою призначення пакет передається по мережі, маршрутізіруясь у вузлах. IP-адреса виділяється провайдером. Існують динамічні IP-адреси (кожен сеанс роботи в Інтернет поісходіт з новим IP-адресою) і статичні IP-адреси, які закріплюються за комп'ютером жорстко.
Шлюз - програма-перекладач. Перетворювач протоколів. Пристрій з'єднуючий мережі, несумісні іншим способом. Перетворює дані і протоколи їх передачі для забезпечення спільної роботи систем.
Електронна пошта (E-mail) - додаток Інтернет, що дозволяє обмінюватися повідомленнями в електронній формі за допомогою комп'ютерних мереж. Найбільш поширений спосіб спілкування в Інтернет. В даний час по електронній пошті можна пересилати не тільки текст, але і всі інші види даних додатками до листів. Самі листи нині в змозі підтримувати всі операції зі шрифтами, включати фон, таблиці та ілюстрації.